Salezjanie gościli "Boski Festiwal"

8 września 2010 r. (18:09)

W dniach od 19 do 22 sierpnia na terenie Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego – w amfiteatrze przy gimnazjum salezjańskim odbył się XIII Sejmik Młodzieży o nazwie „Boski Festiwal”. Z całej Polski zjechało kilkuset młodych ludzi, którzy przy dobrej muzyce pragnęli z pożytkiem spędzić ostatnie dni wakacji, zastanawiając się nad swoją wiarą. Gościny młodym udzieliła też Gmina Czaplinek, użyczając kawałek terenu lotniska w Broczynie na pole namiotowe.


Idea „Sejmików” pojawiła się w latach osiemdziesiątych, kiedy jeden z zespołów w Jarocinie spalił podczas koncertu krzyż. Wówczas salezjanie postanowili organizować takie zloty młodych, na których również będzie można posłuchać dobrych zespołów, ale w atmosferze tolerancji i przyjaźni z Bogiem i ludźmi. Przy sanktuarium maryjnym w Skrzatuszu ruszył „Sejmik Młodzieży”, który od 1988 roku miał 12 edycji. Ostatnia odbyła się w 1999 roku. 

Dzisiejsze czasy znów przyniosły niepokoje wokół krzyża. Zaczęło się w krajach „nowoczesnej” Europy i oczywiście nurt ten dotarł również do Polski. Wrocławscy maturzyści w specyficzny sposób pojmujący dojrzałość, przydrożne krzyże znikające z ulic Warszawy, spór wokół krzyża upamiętniającego dni, w których cała Polska wstrzymała oddech po tragedii smoleńskiej – to pierwsze z brzegu przykłady, że krzyż jest „znakiem, któremu sprzeciwiać się będą”.

Dlatego też salezjanie z Trzcińca wraz z młodzieżą z Oazy, SPE, Pustyni Miast, ZHR postanowili wskrzesić dawne sejmiki. Dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli, w tym także Miasta i Gminy Czaplinek, udało się zorganizować trzynasty sejmik pod nazwą „Boski Festiwal”. Ponad 250 uczestników zamieszkało na polu namiotowym, przynajmniej drugie tyle gości przewinęło się przez festiwal. Ważnym momentem zlotu była uroczysta intronizacja krzyża. Łączność z sanktuarium w Skrzatuszu zapewniła kopia cudownej skrzatuskiej figury Matki Bożej, jak również pielgrzymka ponad 40-osobowej grupy organizatorów, zrealizowana w przeddzień sejmiku.

Sejmik rozpoczął się w czwartek 19 sierpnia. Przybyłych powitała Burmistrz Czaplinka Barbara Michalczik oraz dyrektor „Domu Młodzieży” ks. Tomasz Kościelny wraz z ks. Tomaszem Motyką, inspektorialnym moderatorem oazowym.

Gości przyciągnął światowej sławy mim Ireneusz Krosny, a także zespoły z „górnej półki”, w tym słynny „Tymoteusz”, czyli zespół 2Tm2,3. Uczestnicy chętnie brali też udział w nabożeństwach ewangelizacyjnych, a także w spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Byli wśród nich dawny czaplinecki proboszcz ks. Kazimierz Lewandowski, oczywiście Irek Krosny, który złożył piękne świadectwo swojej wiary i przypomniał swój udział w tworzeniu dawnych sejmików, salezjanin ks. Dominik Chmielewski, zajmujący się egzorcyzmami, małżeństwo z ruchu „Czystych Serc” czy psycholog jednej z narodowych reprezentacji sportowych.

Uroczystej Mszy świętej na zakończenie sejmiku przewodniczył ks. Marek Chrzan – członek Rady Generalnej salezjanów, radca dla naszego regionu Europy, a homilię wygłosił ks. Marek Chmielewski, prowincjał Inspektorii Pilskiej salezjanów. Podczas Mszy św. siedmiu salezjanów złożyło czasowe śluby zakonne, a trzech – wieczyste. Głównym organizatorem XIII Sejmiku był ks. Jacek Grochowski, ekonom ośrodka w Trzcińcu. Za rok o tej porze kolejny, XIV Sejmik na czaplineckiej ziemi.

Więcej informacji na stronie www.boskifestiwal.pl 

Dodatek: Galeria zdjęć